Mohu legálně používat autokameru v provozu?

Otázka, která se stále občas objevuje: "Mohu legálně nahrávat obraz v autě a jeho okolí pomocí palubní kamery?". Odpověď na tuto otázku se v rámci Evropy dosti liší. V některých evropských zemích je palubní kamera zcela legální, zatímco v některých jiných zemích platí poněkud přísnější předpisy týkající se používání palubní kamery. Je užitečné vědět, jaké předpisy platí ve vaší zemi pro používání palubní kamery, ale samozřejmě také jaké předpisy platí v zemích, kterými projíždíte. V tomto blogu vám vysvětlíme, na co si dát pozor při používání autokamery VIOFO a co se snímky smíte nebo nesmíte dělat.

 

Právní předpisy týkající se palubních kamer
Začneme zeměmi, ve kterých můžete autokameru VIOFO používat s malými nebo žádnými omezeními. V zemích, jako je Česko, Slovensko, Polsko, Nizozemsko, Španělsko a Itálie je používání palubní kamery zcela legální. Zde je povoleno pořizovat záznamy a také je použít jako důkazní materiál v soudním řízení. Proto je vždy dobré nainstalovat si do svého vozu palubní kameru, abyste se cítili při řízení bezpečněji.

✅ Úplný seznam evropských zemí, kde lze autokameru legálně používat s malými nebo žádnými omezeními:

Česká republika

Slovensko

Bosna a Hercegovina
Dánsko
Itálie
Malta
Nizozemsko
Srbsko
Švédsko
Španělsko
Spojené království
Rusko
Turecko
Rumunsko
Polsko
Irsko
Finsko
Slovinsko
Bělorusko
Chorvatsko
Bulharsko
Lotyšsko
Gruzie
Arménie
Věděli jste, že ve Velké Británii existují pojišťovny, které poskytují 15% slevu na pojištění vozidla, pokud je v něm namontována palubní kamera?! S autokamerou VIOFO A229 Pro 3CH můžete nahrávat obraz přední, boční a zadní části svého vozu. Máte tak záběry všeho, co může pojišťovna použít!

 

❗ Země s uzákoněnými předpisy pro palubní kamery
Existuje také řada zemí, které je třeba při používání autokamery znát. Řada z nich má poměrně jednoduché předpisy, které jsou vlastně samozřejmé, ale v některých zemích si raději dávejte pozor na správné používání palubní kamery nebo jejích záznamů. Podíváme se na některé země a jejich pravidla pro používání palubní kamery nebo sdílení pořízených záběrů.

Belgie: V Belgii je používání palubní kamery povoleno, pořízené záběry však lze sdílet pouze s úřady.

Francie: Autokameru lze používat za předpokladu, že nebrání ve výhledu. Díky kompaktnímu provedení palubních kamer VIOFO tento problém nikdy nenastane, protože je vždy snadno schováte za zpětné zrcátko vozidla. S autokamerou VIOFO A119 Mini máte k dispozici nejmenší dostupnou palubní kameru. Záběry lze sdílet pouze s úřady.

Německo: Přístrojovou kameru lze používat za předpokladu, že nebrání ve výhledu. S kompaktní konstrukcí palubních kamer VIOFO to nikdy nebude problém, protože je vždy můžete snadno skrýt za zpětné zrcátko vozidla.

Švýcarsko: Přístrojová kamera smí nahrávat pouze pro zákonné účely.

 

❌ Státy kde je používání autokamery nelegální
Ve dvou evropských zemích je používání palubní kamery zcela zakázáno. Zeměmi, ve kterých nemůžete legálně používat palubní kameru, jsou Portugalsko a Rakousko. Důvodem, proč v těchto zemích není povoleno používat autokameru, jsou především zákony na ochranu soukromí GDPR, které se týkají natáčení osob na veřejnosti.

Zákony v Rakousku jsou složitější a nemluví přímo o nahrávání provozu autokamerou, nýbrž o natáčení osob a jejich obličejů. Zároveň ale u rakouských soudů je záběr z autokamery brán jako důkaz. Tudíž používání autokamer je tolerováno, ale důrazně nedoporučujeme záběry zveřejňovat, pro jiné důvody než jako důkazní materiál.

Zde se podívejte, která palubní kamera je pro vás nejvhodnější. Z tohoto článku nelze vyvozovat žádná práva. Předpisy se mohou měnit, doporučujeme nás kontaktovat a zjistit si nejnovější pravidla.

Důležité upozornění:

Nezapomeňte určitě ve vašem bankovnictví vybrat jako typ platby Okamžitá platba.
Jinak bude vaše platba automaticky odeslána jako obyčejná standardní platba a bude připsána na náš bankovní účet až následující pracovní den.
Prosím, vždy uvádějte variabilní symbol, zásadně tím urychlíte identifikaci platby a tím i expedici vaší zásilky.