10 tipů jak snížit spotřebu autolednice

Kompresorová chladnička je dokonalým společníkem pro cestování a kempování. Při cestování se už tak nemusíte omezovat na trvanlivé potraviny ale můžete sebou vzít i čerstvých potravin tolik, kolik jen lednička uveze. V dnešní době jsou přenosné chladničky velmi oblíbeným vybavením obytných dodávek nebo třeba offroadových vozidel, a pokud vyrážíte pravidelně, určitě oceníte komfort, který vždy perfektně vychlazené nápoje a potraviny přináší.

Provoz každé lednice však vyžaduje poměrně dost energie - téměř vždy je jedním z největších spotřebičů v autě a tuto energii musíte odněkud získat. Dnes jsou velmi populární solární panely a trakční baterie podporující energetickou nezávislost, ale existuje řada věcí, které můžete udělat, abyste snížili spotřebu vaší autolednice a vy tak bezstarostně dál provozovali vaší ledničku i třeba z normálního autozapalovače v autě.

Kolik energie potřebuje chladnička?
Spotřebu 12voltové chladničky ovlivňuje mnoho různých faktorů. Velikost a konstrukce kompresoru, okolní teplota, tloušťka a zpracování izolace, teplota na kterou je nastavena, nebo třeba zaplnění autolednice

Většina z kompresorových ledniček však spotřebuje při provozu mezi 1 a 6 ampéry (přičemž 2,5 ampéru je poměrně průměrná hodnota) za hodinu. Chladnička však obvykle neběží 100 % času, takže tento proud odebírá pouze při zapnutí kompresoru.

Chod kompresoru, kdy lednička chladí jasně poznáte, můžete tak pozorovat jak dlouho je sepnutý. Doba cyklu se opět značně liší, ale v průměru běží asi 50 % času.

Z toho nám tedy vychází, že pokud chladnička odebírá 2,5 ampéru při zapnutém kompresoru, ale běží pouze 1/2 dne, spotřebuje tedy kolem 30 ampérhodin z kapacity autobaterie za den.

 

Zdá se to hodně? Zde vám uvedeme 10 rad jak vaší autolednici používat ještě efektivněji. 

1. Vychlaďte potraviny a nápoje ještě před odjezdem z domova
Pokud se tomu můžete vyhnout, nevkládejte do chladničky předměty v pokojové teplotě. Pouze ji to zatěžuje a spotřebovává proto více energie. Chladnička samozřejmě vaše potraviny spolehlivě vychladí, ale my máme obvykle ve zvyku před vložením do chladničky předměty už mít nachlazené z domova, lednice tak nemusí pracovat od začátku na plný výkon.

Pokud jste na cestách, je to samozřejmě nevyhnutelné, ale pokud je to možné, potraviny a nápoje předem zchlaďte.

 

2. Pomalu otevírejte víko ledničky
Pokud otevíráte chladničku a trhnete víkem nahoru, rychlý pohyb odčerpá z chladničky obrovské množství studeného vzduchu a pošle ho do pryč do okolí. Jakmile víko zavřete, chladnička musí znovu zchladit horký vzduch, kterým jste ji naplnili.

Trik je jednoduchý - víko jemně pootevřete, dokud není vyklopené asi na 10 cm, a pak ho normálně otevřete. Tím se zastaví únik většiny studeného vzduchu a ušetříte poměrně dost energie.

 

3. Udržujte ledničku plnou
Plná lednice funguje mnohem efektivněji než prázdná. Pokud vám v lednici dochází jídlo a nápoje, velmi dobře fungují lahve s vodou. Jakmile jsou vychlazené, ušetříte hromadu energie, protože se jejich teplota mění pomalu a chladí tím i okolí.

 

4. Umístěte lednici do nejstudenější části auta a auto nevystavujte přímému slunci
Rozdíl mezi chladničkou pracující při okolní teplotě 25 až 40 stupňů je obrovský. Čím teplejší je vzduch vně chladničky, tím více musí kompresor pracovat. Je zřejmé, že okolní teplotu můžete ovlivnit jen do určité míry, ale můžete ovlivnit místo, kde je vaše chladnička uložena.

Například při parkování pod stromem bude ve vozidle mnohem chladněji a sníží se množství práce, kterou musí chladnička vynaložit, aby udržela vaše potraviny a nápoje chladné. Pokud parkujete bez stínu na přímém slunci, otevřete zadní část vozidla, aby se nezahřívala.

 

5. Proudění vzduchu je nezbytné
Je sice hezké, že máte ledničku na centimetr přesně zasazenou ve vestavbě, ale pokud nemůže kolem ní proudit vzduch, dáváte jí zabrat. Zajistěte, aby měl kompresor dostatek prostoru pro nasávání čistého, chladného vzduchu. Pokud máte chladničku namontovanou v uzavřeném prostoru, zvažte použití malého větracího otvoru nebo počítačového ventilátoru, který podpoří cirkulaci vzduchu.

 

6. Kryty chladniček
Existuje mnoho výrobců chladniček, kteří prodávají kryty na chladničky. Ty pomáhají chránit před fyzickým poškozením, ale také zlepšují jejich izolační vlastnosti. Čím lépe je chladnička izolovaná, tím méně tepla se může dostat dovnitř a tím méně studeného vzduchu se může dostat ven.

Až budete příště u své chladničky, dotkněte se jejího vnějšího povrchu, když je v provozu. Pokud je znatelně chladnější než vzduch kolem vás, izolace umožňuje únik chladu.

 

7. Doba a počet otevření
Čím déle necháte chladničku otevřenou, tím déle musí chladit, jakmile ji opět zavřete. Zvykněte si rychle vzít to, co potřebujete, a zavřít víko.

Pokud víte, že něco připravujete, rozmyslete si, co potřebujete, než ledničku otevřete. Neříkám, abyste se omezovali na otevírání lednice jen několikrát denně, to je hloupost. Ale čím více můžete omezit počet otevření lednice, tím lépe.

 

8. Pečlivé zavírání víka
Je sice snadné víko jen tak upustit aby lednice sama zaklapla, ale pokud se dovnitř nebo ven bude dostávat vzduch, chladnička bude pracovat hůře. Věnujte zavření víka 2 vteřiny navíc. Vyplatí se to.

 

9. Zkontrolujte kabeláž
Napájení chladničky musí mít dostatečně dimenzovanou kabeláž. Pokud je příliš malé, poměrně rychle ztrácíte účinnost. Obvykle se jedná o vedení od baterie k napájecímu bodu chladničky, zejména pokud vede z přední části vozidla do zadní části. Doporučuje se vést minimálně 6mm přívodní kabel v průměru.

 

10. Používejte kvalitní kompresorovou lednici
A konečně, bez kvalitní lednice se skutečně propracovanou izolací a spolehlivým kompresorem se neobejdete.

My doporučujeme prověřené autoledničky Alpicool s kvalitními kompresory LG.

 

 

 

Důležité upozornění:

Nezapomeňte určitě ve vašem bankovnictví vybrat jako typ platby Okamžitá platba.
Jinak bude vaše platba automaticky odeslána jako obyčejná standardní platba a bude připsána na náš bankovní účet až následující pracovní den.
Prosím, vždy uvádějte variabilní symbol, zásadně tím urychlíte identifikaci platby a tím i expedici vaší zásilky.