Záznam z autokamery jako důkazní materiál. Jak postupovat?

Nehody se občas stanou! Zatímco vy se jako zodpovědný občan můžete snažit, abyste neublížili kolemjdoucím nebo ostatním řidičům, o jiných účastnících silničního provozu se to říci nedá. I když jezdíte zodpovědně a dodržujete dopravní předpisy, můžete se stát účastníkem nehody například: po nárazu zezadu, čelní srážce, bočním nárazu nebo jakéhokoli jiné nehody.

Předpokládejme tedy, že dojde k nejhoršímu - co teď dělat? Všichni víme, že viníka lze pohnat před soud a donutit ho, aby zaplatil škody, které způsobil svou neopatrností.

Pravděpodobně vám někdo řekl, že byste si měli pořídit palubní kameru, ale jak vám v těchto situacích pomůže? V tomto článku vám odpovíme na všechny tyto otázky a ještě více.

 

Vyplňte Záznam o dopravní nehodě

Pokud se žádnému účastníkovi nehody nic nestalo, budete muset začít nejprve s klasickým formulářem.

Evropský záznam o dopravní nehodě sice už není součástí povinné výbavy, ale určitě doporučujeme ho mít vždy ve vozidle s sebou. Budete ho vyplňovat v případech, kdy není nutné k nehodě volat policii.

Kde sehnat formulář záznamu o dopravní nehodě?

Jelikož není stanovena žádná jednotná forma, doporučuje se využívat právě Evropský záznam o dopravní nehodě, který si můžete snadno stáhnout na stránkách Ministerstva dopravy. 

Na závěr musí formulář oba účastníci podepsat, čímž stvrzují pravdivost uvedených údajů a souhlas s informacemi ve formuláři. Každý účastník bude mít svou kopii formuláře, proto je nutné mít více kopií, pokud si formulář stahujete a tisknete sami.

 

Kdy je nutné volat k dopravní nehodě policii?

Povinnost nahlásit dopravní nehodu se vztahuje na případy, kdy

  • došlo ke zranění
  • došlo ke škodám na majetku třetích osob
  • výše škody na některém z poškozených vozidel je více než 100 tisíc korun
  • nedohodli jste se s účastníky nehody na tom, kdo nehodu zavinil, a tudíž nejste schopni vyplnit záznam o dopravní nehod

When to Call the Police from the Scene of Accident - McClure Insurance  Agency, Inc.

 

Jak získat záznam nehody z autokamery?

Většina autokamer VIOFO je vybavena LCD displejem a má nepřehlédnutelné Nouzové tlačítko (se žlutým vykřičníkem). To vám rovnou uloží a uzamkne důležitý záznam z nehody

Díky tomu je pak jednoduché přímo v kameře najít označnený Nouzový záznam, který se v kameře určitě nesmaže. Pokud jste s kamerou zdatní, můžete microSD kartu a inkriminovaný soubor se záznamem rovnou předat dopravní policii na místě nehody.

Druhou možností je připojit VIOFO autokameru přes Wi-Fi k vašemu telefonu a v mobilní aplikaci VIOFO App, najít záznam nehody, který si můžete uložit přímo do telefonu nebo sdílet do jiných aplikací (E-mail, WhatsApp...).

VIOFO A229 PLUS Car Dvr 2K HDR Video Recorder 5GHZ WI-FI GPS Voice Control  Dash Camera With SONY STARVIS 2 SENSOR Night Vision - AliExpress 

 

Jak poznám, který soubor je záznamem nehody?
Všechny autokamery nahrávají videa na kartu microSD uvnitř autokamery.

Soubory s nehodami jsou obvykle označeny nebo uloženy v samostatné složce na kartě microSD. Je to proto, aby se video nepřepsalo při nahrávání novějších videí, při kterých se automaticky mažou nejstarší záznamy. Pokud je náraz, ať už při jízdě nebo při parkování, dostatečně silný na to, aby se aktivovaly g-senzory autokamery, video se uloží a ochrání ve zvláštní složce, takže se nemusíte obávat, že by se vymazalo nebo přepsalo.

Lokalizace souborů u autokamer VIOFO:

  • Soubory nouzového nahrávání jsou uzamčeny a uloženy ve složce DCIM\Movie\RO nebo ve složce Locked Files v mobilní aplikaci Viofo App.
  • Soubory se záznamem nehody při němž bylo vaše auto zaparkované jsou uloženy ve složce DCIM\Movie nebo ve složce Parking Files v aplikaci Viofo App.

Odevzdání záznamu nehody

Jsou dvě možnosti, jak policii záznam přestupku předat. Buď jej zaslat, nebo, a to je lepší, donést osobně. Je ovšem důležité, aby byl záznam kvalitní, byl na něm datum, čas a místo spáchání protiprávního jednání. Proto doporučujeme u všech našich již tak kvalitních kamer VIOFO dokoupit CPL filtr, který zamezuje odleskům předního skla a silničních povrchů a vždy jsou pak SPZ vozidel a obličeje účastníků dobře vidět.

Jde o to, že ve chvíli, kdy je záznam rozmazaný, roztřesený nebo jinak nekvalitní, policie nemá moc možností, jak řidiče najít. V takových případech záznam často zveřejňuje a prosí buď svědky o výpověď, nebo o další záznam. A to samozřejmě vše protahuje.

 

Eshop Isix.cz nabízí prověřené autokamery značek VIOFO a Xiaomi, které nabízí kvalitní rozlišení a stabilní bezproblémové nahrávání, podívejte se na naší nabídku: https://www.isix.cz/autokamery/

Důležité upozornění:

Nezapomeňte určitě ve vašem bankovnictví vybrat jako typ platby Okamžitá platba.
Jinak bude vaše platba automaticky odeslána jako obyčejná standardní platba a bude připsána na náš bankovní účet až následující pracovní den.
Prosím, vždy uvádějte variabilní symbol, zásadně tím urychlíte identifikaci platby a tím i expedici vaší zásilky.