7+1 situace, kdy oceníte kamery do auta

Patříte mezi řidiče a majitele vozu, kteří zatím v autě nemají instalovanou palubní kameru? Možná o ní začnete uvažovat, když si vzpomenete na různé situace, které vás na silnicích už potkaly. Taky si snadno představíte ty situace, které na vás zatím čekají.

Ať chceme nebo ne, svět motorismu se dělí na 2 skupiny: na ty, kteří už ocenili přínos autokamery a na ty, které to teprve čeká.

viofo-autokamera

Ano, kamery za předním sklem jsou vidět stále častěji i v „obyčejných vozech“. Slouží podobně jako černé skříňky v letadlech. S čím se tedy můžete setkat a kde vám kamera pomůže?

  1. Poškození vozu. Také patříte mezi ty majitele vozu, kteří ráno přijdou na parkoviště, aby našli na svém voze šrábanec přes celý bok? Žádný lístek za oknem s telefonem na pachatele, žádný svědek, jen zlost a náklady na opravu. Dnes mají kamery do aut už ve standardní výbavě pohybové senzory, které zapnou nahrávání, jakmile se kolem auta něco pohybuje.
  2. Nebezpečný řidič. Kolikrát vás někdo nebezpečně předjel jen proto, aby vzápětí dupnul na brzdu? A znáte to pravidlo, že kdo má nabouraný čumák, je viník? S kamerou v autě můžete být chráněni v případě, že dojde k nehodě. Pro policii i pojišťovnu bude záznam sloužit jako důkaz přestupkového jednání viníka.
  3. Zloděj v noci. Ani tohle bohužel není nic exotického. Stačí nechat auto jen na chvíli bez dozoru a hned se najde nějaký zájemce o nějaké vybavení či zapomenutý obsah. Nehledě na to, že starosti a náklady na opravu rozbitého skla často převýší to, co zloděj ukradl. Zde se vyplatí kamera s trochu lepší kvalitou záznamu v noci, a dokážete velmi dobře identifikovat i takového zloděje, který se pod rouškou tmy cítí bezpečně. Někdy zloděje odradí i to, když se rozsvítí světýlko kamery, když se přiblíží k vašemu vozu. Kamera tak má i preventivní účinky.
  4. Sebevražedná zvěř. I když nedojde zrovna k přestupku či přímo trestnému činu, stačí, když do cesty skočí srnka či divočák a opět je malér. A pak se chytnete za hlavu se slovy: kdybych tak měl autokameru! Ta sice zvěři nezabrání, aby vám skočila pod kola, ale alespoň opět budete mít důkaz, jak se všechno seběhlo.
  5. Mikrospánek je spolu s alkoholem jednou z nejčastějších příčin nehod. Zatímco u alkoholu stačí ukázněnost a nepít před jízdou, mikrospánek může přijít nečekaně i u odpočinutého řidiče. Autokamery se systémem LDWS vás upozorní hlasitým zvukem, že jste opustili svůj jízdní pruh.
  6. Já zapomněl! Když autokameru nezapnete, je jedno, že ji v autě máte nainstalovanou. Naštěstí existují modely, které se zapínají samočinně, jakmile otočíte klíčkem a nastartujete. Už se nestane, že zrovna když byste potřebovali nějaký záběr jako důkaz, bude chybět.
  7. Můžete mi prosím zaparkovat? Ne, kamera vám auto nezaparkuje. Ale mnohé palubní kamery mají parkovacího asistenta, který vás při couvání přesně povede tak, že zaparkujete na místě, kde si myslíte, že to asi nepůjde.
  8. Hele vole, kde mám káru? Nejen poškození či vykradení auta je problém. Když ho zloděj rovnou celé ukradne, pak oceníte auto kameru s modulem GPS, který prozradí, kde se zrovna nachází. Mnohdy se tak podaří dostopovat zloděje doslova pár minut po činu. Ale i obyčejné sledování pohybu vozidla ve firemním provozu je užitečné. Zjistíte, jestli vaše vozy nejsou používány i k neschváleným soukromým jízdám.

Už víte, proč si koupíte kameru do auta?

Začali jste už uvažovat o koupi černé skříňky v podobě autokamery? Nebo se vám to již delší dobu honí hlavou? Pořízení kamery do vašeho vozu je celkem malá investice. Mnohdy to není ani na 2 plné nádrže benzínu. Přitom vám kamera ve vašem voze ušetří spoustu nervů a mnohdy i finančních prostředků. A nejde jen o peníze. V silniční dopravě jde zhusta i o život – chodců, cyklistů, jiných řidičů, ale hlavně ten váš! Nákup autokamery proto neodkládejte.

Důležité upozornění:

Nezapomeňte určitě ve vašem bankovnictví vybrat jako typ platby Okamžitá platba.
Jinak bude vaše platba automaticky odeslána jako obyčejná standardní platba a bude připsána na náš bankovní účet až následující pracovní den.
Prosím, vždy uvádějte variabilní symbol, zásadně tím urychlíte identifikaci platby a tím i expedici vaší zásilky.